Vishay/Dale IFCB0402ER3N9S
IFCB0402ER3N9S picture photo
Mfg. Part Number
IFCB0402ER3N9S
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9NH 340MA 550 MOHM
Datasheet Download
IFCB0402ER3N9S.pdf
Availability of IFCB0402ER3N9S
QUANTITY
IFCB0402ER3N9S Order Process
Ship out your order
Specifications of IFCB0402ER3N9S
Internal Part NumberEIS-IFCB0402ER3N9S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIFCB-0402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - Core-
Inductance3.9nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating340mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq7 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.015" (0.37mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IFCB0402ER3N9S
Related LinksIFCB040, IFCB0402ER3N9S Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IFCB0402ER3N9S Details Description
Related parts for IFCB0402ER3N9S
IC OPAMP GP 90KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRPL N-INV US8 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK 20-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN ASSY 8 POS COAX VITA 67 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 20PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 9POS IP67 datasheet.pdf