Vishay/Dale IHD1EB3R3L
IHD1EB3R3L picture photo
Mfg. Part Number
IHD1EB3R3L
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 4A 16 MOHM TH
Datasheet Download
IHD1EB3R3L.pdf
Availability of IHD1EB3R3L
QUANTITY
IHD1EB3R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHD1EB3R3L
Internal Part NumberEIS-IHD1EB3R3L
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±15%
Current Rating4A
Current - Saturation3.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.270" Dia x 0.700" L (6.86mm x 17.78mm)