Vishay/Dale IHD1EB6R8L
IHD1EB6R8L picture photo
Mfg. Part Number
IHD1EB6R8L
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 3.1A 26 MOHM TH
Datasheet Download
IHD1EB6R8L.pdf
Availability of IHD1EB6R8L
QUANTITY
IHD1EB6R8L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHD1EB6R8L
Internal Part NumberEIS-IHD1EB6R8L
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±15%
Current Rating3.1A
Current - Saturation2.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)26 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.270" Dia x 0.700" L (6.86mm x 17.78mm)