Littelfuse SMDJ14CA-T7
SMDJ14CA-T7 picture photo
Mfg. Part Number
SMDJ14CA-T7
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC 214AB
Datasheet Download
SMDJ14CA-T7.pdf
Availability of SMDJ14CA-T7
QUANTITY
SMDJ14CA-T7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMDJ14CA-T7
Internal Part NumberEIS-SMDJ14CA-T7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package500
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)129.3A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMDJ14CA-T7
Related LinksSMDJ1, SMDJ14CA-T7 Datasheet, Littelfuse Distributor
SMDJ14CA-T7 Details Description
Related parts for SMDJ14CA-T7
SIM PROGRAM FOR 68HC705C8A/C9A datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 5POS OR datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 310MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf