Vishay/Dale IHD3EB473L
IHD3EB473L picture photo
Mfg. Part Number
IHD3EB473L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47MH 100MA 33.7 OHM TH
Datasheet Download
IHD3EB473L.pdf
Availability of IHD3EB473L
QUANTITY
IHD3EB473L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHD3EB473L
Internal Part NumberEIS-IHD3EB473L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package190
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHD
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47mH
Tolerance±15%
Current Rating100mA
Current - Saturation90mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)33.7 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.460" Dia x 0.900" L (11.68mm x 22.86mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHD3EB473L
Related LinksIHD3E, IHD3EB473L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHD3EB473L Details Description
Related parts for IHD3EB473L
CAP CER 1000PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SENSING CIRCUIT UV 3V TO-92 datasheet.pdf
CRIMP CONTACT PIN 18AWG datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.9A 145 MOHM SMD datasheet.pdf
IC LINE DRV/RCVR DIFF PAIR 8DIP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
LED COB WHT 7.5MM 4000K 80CRI datasheet.pdf