Vishay/Dale IHHP1008AZER1R5M01
IHHP1008AZER1R5M01 picture photo
Mfg. Part Number
IHHP1008AZER1R5M01
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
IND 1.5UH 20% SMD
Datasheet Download
IHHP1008AZER1R5M01.pdf
Availability of IHHP1008AZER1R5M01
QUANTITY
IHHP1008AZER1R5M01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHHP1008AZER1R5M01
Internal Part NumberEIS-IHHP1008AZER1R5M01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHHP-1008AZ-01
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating2.4A
Current - Saturation2.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)96 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHHP1008AZER1R5M01
Related LinksIHHP1008A, IHHP1008AZER1R5M01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHHP1008AZER1R5M01 Details Description
Related parts for IHHP1008AZER1R5M01
CONN HEADER 10POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 66.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT GOLD .100 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1A 280 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 16UH 300MA 890 MOHM TH datasheet.pdf
F3SJ-A2340P25-TS datasheet.pdf
SINGLEMODE COUPLER 1M datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
100UF 400V 18X40 datasheet.pdf