Vishay/Dale IHLP1212AEERR47M11
IHLP1212AEERR47M11 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP1212AEERR47M11
Brief Description
FIXED IND 470NH 6.7A 15 MOHM SMD
Datasheet Download
IHLP1212AEERR47M11.pdf
Availability of IHLP1212AEERR47M11
QUANTITY
IHLP1212AEERR47M11 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP1212AEERR47M11
Internal Part NumberEIS-IHLP1212AEERR47M11
Featured ProductIHLP® Low-Profile, High-Current Inductors
PCN Design/SpecificationDI-197-2014 Rev 0 14/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-1212AE-11
Material - Core-
Inductance470nH
Tolerance±20%
Current Rating6.7A
Current - Saturation6.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)15 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.144" L x 0.118" W (3.65mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP1212AEERR47M11
Related LinksIHLP1212A, IHLP1212AEERR47M11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP1212AEERR47M11 Details Description
Related parts for IHLP1212AEERR47M11
CAP FILM 0.82UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
LCD GRAPHIC DISPL 240X64 Y/G BK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 6P6C SHIELDED datasheet.pdf
ASSY, 0.00038MIN AU 3.18 TAIL datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 3A PIN QC 125V datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf