Vishay/Dale IHLP1616ABER47NM01
IHLP1616ABER47NM01 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP1616ABER47NM01
Brief Description
FIXED IND 47NH 13A 3.75 MOHM SMD
Datasheet Download
IHLP1616ABER47NM01.pdf
Availability of IHLP1616ABER47NM01
QUANTITY
IHLP1616ABER47NM01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP1616ABER47NM01
Internal Part NumberEIS-IHLP1616ABER47NM01
Featured ProductIHLP® Surface-Mount Power Inductors
PCN Design/SpecificationIHLP-1616BZ-01 (A1,L1) 11/Jul/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-1616AB-01
Material - Core-
Inductance47nH
Tolerance±20%
Current Rating13A
Current - Saturation32A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.75 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant565MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP1616ABER47NM01
Related LinksIHLP1616A, IHLP1616ABER47NM01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP1616ABER47NM01 Details Description
Related parts for IHLP1616ABER47NM01
CONN HEADER MICROSHUNT 18POS TIN datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.64KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC COMP TTL/CMOS 1CHAN SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 230MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 62UH 180MA 2.44 OHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A 8HTSOP datasheet.pdf