Vishay/Dale IHLP2525CZER6R8M11
IHLP2525CZER6R8M11 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP2525CZER6R8M11
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 5.5A 46.8 MOHM
Datasheet Download
IHLP2525CZER6R8M11.pdf
Availability of IHLP2525CZER6R8M11
QUANTITY
IHLP2525CZER6R8M11 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP2525CZER6R8M11
Internal Part NumberEIS-IHLP2525CZER6R8M11
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-2525CZ-11
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CorePowdered Iron
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating5.5A
Current - Saturation4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)46.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP2525CZER6R8M11
Related LinksIHLP2525C, IHLP2525CZER6R8M11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP2525CZER6R8M11 Details Description
Related parts for IHLP2525CZER6R8M11
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN RECPT 80POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV LINEAR PHVOLT 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 1.14MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 10POS 6MM datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
100UF 10V 5X11MM 105C 2000H datasheet.pdf