Vishay/Dale IHLP2525CZER8R2M06
IHLP2525CZER8R2M06 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP2525CZER8R2M06
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 4A 61.47 MOHM
Datasheet Download
IHLP2525CZER8R2M06.pdf
Availability of IHLP2525CZER8R2M06
QUANTITY
IHLP2525CZER8R2M06 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP2525CZER8R2M06
Internal Part NumberEIS-IHLP2525CZER8R2M06
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-2525CZ-06
Material - Core-
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating4A
Current - Saturation7.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)61.47 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)