Vishay/Dale IHLP3232CZER5R6M01
IHLP3232CZER5R6M01 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP3232CZER5R6M01
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 6.3A 37.2 MOHM
Datasheet Download
IHLP3232CZER5R6M01.pdf
Availability of IHLP3232CZER5R6M01
QUANTITY
IHLP3232CZER5R6M01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP3232CZER5R6M01
Internal Part NumberEIS-IHLP3232CZER5R6M01
PCN Design/SpecificationIHLP-3232CZ-01,A1,L1 0.22uH Data Sheet 21/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-3232CZ-01
Material - Core-
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating6.3A
Current - Saturation10A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)37.2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant21MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.340" L x 0.322" W (8.64mm x 8.18mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP3232CZER5R6M01
Related LinksIHLP3232C, IHLP3232CZER5R6M01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP3232CZER5R6M01 Details Description
Related parts for IHLP3232CZER5R6M01
RES SMD 226 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2900UF 350V SCREW datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 8SMD datasheet.pdf
RES 549 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BRAID LF SILVER .025"X100' datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 200MM 1.13 datasheet.pdf