Vishay/Dale IHLP3232DZER5R6M01
IHLP3232DZER5R6M01 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP3232DZER5R6M01
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 6.8A 35.5 MOHM
Datasheet Download
IHLP3232DZER5R6M01.pdf
Availability of IHLP3232DZER5R6M01
QUANTITY
IHLP3232DZER5R6M01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP3232DZER5R6M01
Internal Part NumberEIS-IHLP3232DZER5R6M01
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-3232DZ-01
Material - Core-
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating6.8A
Current - Saturation16.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)35.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.340" L x 0.322" W (8.64mm x 8.18mm)
Height - Seated (Max)0.158" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP3232DZER5R6M01
Related LinksIHLP3232D, IHLP3232DZER5R6M01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP3232DZER5R6M01 Details Description
Related parts for IHLP3232DZER5R6M01
JUMPER-H1501TR/A3049B/H1501TR 2" datasheet.pdf
IC LI-ION CHGR 500MA 4.1V 8-MSOP datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
024 UNIV I/O 30DP SLOT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
DRIVER ASSY FLEX HYD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf