Renesas Electronics America R5F101LKAFB#V0
R5F101LKAFB#V0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F101LKAFB#V0
Brief Description
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
R5F101LKAFB#V0.pdf
Availability of R5F101LKAFB#V0
QUANTITY
R5F101LKAFB#V0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F101LKAFB#V0
Internal Part NumberEIS-R5F101LKAFB#V0
PCN Assembly/OriginWafer Fab Site Addition 21/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O48
Program Memory Size384KB (384K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size24K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F101LKAFB#V0
Related LinksR5F101L, R5F101LKAFB#V0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F101LKAFB#V0 Details Description
Related parts for R5F101LKAFB#V0
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV -2V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44LGA datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf