Vishay/Dale IHLP4040DZER100M01
IHLP4040DZER100M01 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP4040DZER100M01
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 6.8A 36.5 MOHM
Datasheet Download
IHLP4040DZER100M01.pdf
Availability of IHLP4040DZER100M01
QUANTITY
IHLP4040DZER100M01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP4040DZER100M01
Internal Part NumberEIS-IHLP4040DZER100M01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIHLP Inductor Series
Video FileIHLP® Power Inductor Saturation Current Performance Test
Featured ProductIHLP® Surface-Mount Power Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-4040DZ-01
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating6.8A
Current - Saturation12A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)36.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.430" L x 0.405" W (10.92mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max)0.158" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP4040DZER100M01
Related LinksIHLP4040D, IHLP4040DZER100M01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP4040DZER100M01 Details Description
Related parts for IHLP4040DZER100M01
CONN HEADER .100 SINGL R/A 8POS datasheet.pdf
CONN FFC TOP 7POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
MTRJ JACK KIT 62.5/125 BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf