Vishay/Dale IHLP4040DZER1R0M51
IHLP4040DZER1R0M51 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP4040DZER1R0M51
Brief Description
FIXED IND 1UH 23.5A 3.07 MOHM
Datasheet Download
IHLP4040DZER1R0M51.pdf
Availability of IHLP4040DZER1R0M51
QUANTITY
IHLP4040DZER1R0M51 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP4040DZER1R0M51
Internal Part NumberEIS-IHLP4040DZER1R0M51
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-4040DZ-51
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating23.5A
Current - Saturation24A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.07 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant37.2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.425" L x 0.405" W (10.80mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max)0.158" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP4040DZER1R0M51
Related LinksIHLP4040D, IHLP4040DZER1R0M51 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP4040DZER1R0M51 Details Description
Related parts for IHLP4040DZER1R0M51
CONN HEADER 68POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH TO-270-4 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 233MHZ 576FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
"MICRO 51 M 36"" RBW JACKS LP" datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 680UF 30V CHA MNT datasheet.pdf