Vishay/Dale IHLP4040DZER3R3M5A
IHLP4040DZER3R3M5A picture photo
Mfg. Part Number
IHLP4040DZER3R3M5A
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 11A 11.81 MOHM
Datasheet Download
IHLP4040DZER3R3M5A.pdf
Availability of IHLP4040DZER3R3M5A
QUANTITY
IHLP4040DZER3R3M5A Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP4040DZER3R3M5A
Internal Part NumberEIS-IHLP4040DZER3R3M5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIHLP Inductor Series
Video FileIHLP® Power Inductor Saturation Current Performance Test
Featured ProductIHLP® Surface-Mount Power Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, IHLP-4040DZ-5A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating11A
Current - Saturation12A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)11.81 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant25.5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.425" L x 0.405" W (10.80mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max)0.158" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP4040DZER3R3M5A
Related LinksIHLP4040D, IHLP4040DZER3R3M5A Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP4040DZER3R3M5A Details Description
Related parts for IHLP4040DZER3R3M5A
MOSFET N-CH 500V 12A TO-220 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 4.75KOHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 56POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
HDM 9SMPO070F110F T datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 37POS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf