Vishay/Dale IHLP4040DZER6R8M11
IHLP4040DZER6R8M11 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP4040DZER6R8M11
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 9A 19.3 MOHM SMD
Datasheet Download
IHLP4040DZER6R8M11.pdf
Availability of IHLP4040DZER6R8M11
QUANTITY
IHLP4040DZER6R8M11 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP4040DZER6R8M11
Internal Part NumberEIS-IHLP4040DZER6R8M11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIHLP Inductor Series
Video FileIHLP® Power Inductor Saturation Current Performance Test
Featured ProductIHLP® Surface-Mount Power Inductors
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-4040DZ-11
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating9A
Current - Saturation7.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)19.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.430" L x 0.405" W (10.92mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max)0.158" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP4040DZER6R8M11
Related LinksIHLP4040D, IHLP4040DZER6R8M11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP4040DZER6R8M11 Details Description
Related parts for IHLP4040DZER6R8M11
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 75K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 48W DOWN CREE LMH2 datasheet.pdf
RES SMD 4K OHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf