Vishay/Dale IHLP5050CEER4R7M07
IHLP5050CEER4R7M07 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP5050CEER4R7M07
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 10A 14.27 MOHM
Datasheet Download
IHLP5050CEER4R7M07.pdf
Availability of IHLP5050CEER4R7M07
QUANTITY
IHLP5050CEER4R7M07 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP5050CEER4R7M07
Internal Part NumberEIS-IHLP5050CEER4R7M07
PCN Assembly/OriginIHLP 5050,6767 19/Sep/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-5050CE-07
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating10A
Current - Saturation24A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)14.27 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP5050CEER4R7M07
Related LinksIHLP5050C, IHLP5050CEER4R7M07 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP5050CEER4R7M07 Details Description
Related parts for IHLP5050CEER4R7M07
RES SMD 261 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 56K OHM 16DIP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 33K OHM 1%W/G410 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
IC IEEE 802.3-2005 POE 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1W datasheet.pdf
FMBC INPUT FILTER 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
BACKSHELL DSUB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf