Vishay/Dale IHLP5050FDER1R5M51
IHLP5050FDER1R5M51 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP5050FDER1R5M51
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 27.5A 2.57 MOHM
Datasheet Download
IHLP5050FDER1R5M51.pdf
Availability of IHLP5050FDER1R5M51
QUANTITY
IHLP5050FDER1R5M51 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP5050FDER1R5M51
Internal Part NumberEIS-IHLP5050FDER1R5M51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIHLP Inductor Series
Video FileIHLP® Power Inductor Saturation Current Performance Test
Featured ProductIHLP® Surface-Mount Power Inductors
PCN Assembly/OriginIHLP 5050,6767 19/Sep/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-5050FD-51
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating27.5A
Current - Saturation23.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.57 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant29.2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.522" L x 0.508" W (13.26mm x 12.90mm)
Height - Seated (Max)0.252" (6.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP5050FDER1R5M51
Related LinksIHLP5050F, IHLP5050FDER1R5M51 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP5050FDER1R5M51 Details Description
Related parts for IHLP5050FDER1R5M51
LED RED 1/4" HOLE PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
VARISTOR 640V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 30V AXIAL datasheet.pdf
HELACON PLUS YELLOW 100PK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
M5 3MM PW PNP NO datasheet.pdf