Vishay/Dale IHLP5050FDER4R7M5A
IHLP5050FDER4R7M5A picture photo
Mfg. Part Number
IHLP5050FDER4R7M5A
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 17.4A 7.93 MOHM
Datasheet Download
IHLP5050FDER4R7M5A.pdf
Availability of IHLP5050FDER4R7M5A
QUANTITY
IHLP5050FDER4R7M5A Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP5050FDER4R7M5A
Internal Part NumberEIS-IHLP5050FDER4R7M5A
PCN Assembly/OriginIHLP 5050,6767 19/Sep/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, IHLP-5050FD-5A
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating17.4A
Current - Saturation18.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7.93 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant15.8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.522" L x 0.508" W (13.26mm x 12.90mm)
Height - Seated (Max)0.252" (6.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP5050FDER4R7M5A
Related LinksIHLP5050F, IHLP5050FDER4R7M5A Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP5050FDER4R7M5A Details Description
Related parts for IHLP5050FDER4R7M5A
IDC CABLE - ADM16S/AE16G/ADM16S datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-DFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN PIN HDI UNPLTD #2-56 THREAD datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS SMT GOLD datasheet.pdf
DOUBLE FRAME, NI PLATED, METAL C datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR EB4911 REV 2 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 10A 12.4 MOHM datasheet.pdf