Vishay/Dale IHLP6767DZER100M11
IHLP6767DZER100M11 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP6767DZER100M11
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 12A 18.92 MOHM
Datasheet Download
IHLP6767DZER100M11.pdf
Availability of IHLP6767DZER100M11
QUANTITY
IHLP6767DZER100M11 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP6767DZER100M11
Internal Part NumberEIS-IHLP6767DZER100M11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIHLP Inductor Series
Video FileIHLP® Power Inductor Saturation Current Performance Test
Featured ProductIHLP® Surface-Mount Power Inductors
IHLP® Low-Profile, High-Current Inductors in 6767 Case
PCN Assembly/OriginPCN-DI-192-2014 Rev 1 04/Mar/2014
IHLP 5050,6767 19/Sep/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-6767DZ-11
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating12A
Current - Saturation8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)18.92 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Height - Seated (Max)0.158" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP6767DZER100M11
Related LinksIHLP6767D, IHLP6767DZER100M11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP6767DZER100M11 Details Description
Related parts for IHLP6767DZER100M11
CONVE DC/DC 0.75 3.63V @ 16A SMD datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 68.84UH SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP BCD SMD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 1.27MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 1206 SMD 2 DB datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
9POS F R/A .590 FILTER 830PF datasheet.pdf