Vishay/Dale IHLP6767DZER6R8M11
IHLP6767DZER6R8M11 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP6767DZER6R8M11
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 14.5A 13.79 MOHM
Datasheet Download
IHLP6767DZER6R8M11.pdf
Availability of IHLP6767DZER6R8M11
QUANTITY
IHLP6767DZER6R8M11 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP6767DZER6R8M11
Internal Part NumberEIS-IHLP6767DZER6R8M11
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-6767DZ-11
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating14.5A
Current - Saturation10.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)13.79 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Height - Seated (Max)0.158" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP6767DZER6R8M11
Related LinksIHLP6767D, IHLP6767DZER6R8M11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP6767DZER6R8M11 Details Description
Related parts for IHLP6767DZER6R8M11
CONN FFC VERT 36POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RELAY OPTO 350V 100MA 16-SOP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SOFTWARE CW DBG SPT MPC5XX datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT N/HN SOLDR GOLD datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 T/H datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .25W 45MM datasheet.pdf
RES SMD 20M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf