Vishay/Dale IHLP6767GZER1R8M11
IHLP6767GZER1R8M11 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP6767GZER1R8M11
Brief Description
FIXED IND 1.8UH SMD
Datasheet Download
IHLP6767GZER1R8M11.pdf
Availability of IHLP6767GZER1R8M11
QUANTITY
IHLP6767GZER1R8M11 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP6767GZER1R8M11
Internal Part NumberEIS-IHLP6767GZER1R8M11
IHLP® Low-Profile, High-Current Inductors in 6767 Case
PCN Design/SpecificationIHLP-6767GZ-1y 21/Oct/2014
PCN Assembly/OriginPCN-DI-192-2014 Rev 1 04/Mar/2014
IHLP 5050,6767 19/Sep/2014
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-6767GZ-11
Material - Core-
Inductance1.8µH
Tolerance±20%
Current Rating-
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)-
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Height - Seated (Max)0.158" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP6767GZER1R8M11
Related LinksIHLP6767G, IHLP6767GZER1R8M11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP6767GZER1R8M11 Details Description
Related parts for IHLP6767GZER1R8M11
WASHER SHOULDER M3 NYLON datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20SOIC datasheet.pdf
THERMOSTAT 40 DEG C N/C FASTON datasheet.pdf
IC PLL CLK GEN 200MHZ 24VQFN datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF YLW TRI BLK datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
1.27 BTB STK VT SMT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf