Vishay/Dale IHLW5050CEER1R5M01
IHLW5050CEER1R5M01 picture photo
Mfg. Part Number
IHLW5050CEER1R5M01
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 19A 5.5 MOHM SMD
Datasheet Download
IHLW5050CEER1R5M01.pdf
Availability of IHLW5050CEER1R5M01
QUANTITY
IHLW5050CEER1R5M01 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLW5050CEER1R5M01
Internal Part NumberEIS-IHLW5050CEER1R5M01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLW-5050CE-01
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating19A
Current - Saturation35A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)5.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLW5050CEER1R5M01
Related LinksIHLW5050C, IHLW5050CEER1R5M01 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLW5050CEER1R5M01 Details Description
Related parts for IHLW5050CEER1R5M01
RES SMD 422 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
IC SECURITY SUPERVISOR 16-QFN datasheet.pdf
RES 12K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK TO PLUG N 50 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 65MA 25 OHM TH datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf