Vishay/Dale IHSM3825ER821L
IHSM3825ER821L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM3825ER821L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 820UH 170MA 11.58 OHM
Datasheet Download
IHSM3825ER821L.pdf
Availability of IHSM3825ER821L
QUANTITY
IHSM3825ER821L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM3825ER821L
Internal Part NumberEIS-IHSM3825ER821L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHSM-3825
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance820µH
Tolerance±15%
Current Rating170mA
Current - Saturation140mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)11.58 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.225" (5.72mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM3825ER821L
Related LinksIHSM382, IHSM3825ER821L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM3825ER821L Details Description
Related parts for IHSM3825ER821L
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 490MA 670 MOHM datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 8:16 42TQFN datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS datasheet.pdf