Vishay/Dale IHSM3825PJ3R9L
IHSM3825PJ3R9L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM3825PJ3R9L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 2.57A 62 MOHM
Datasheet Download
IHSM3825PJ3R9L.pdf
Availability of IHSM3825PJ3R9L
QUANTITY
IHSM3825PJ3R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM3825PJ3R9L
Internal Part NumberEIS-IHSM3825PJ3R9L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHSM-3825
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±15%
Current Rating2.57A
Current - Saturation2.05A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)62 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.440" L x 0.250" W (11.18mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.225" (5.72mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM3825PJ3R9L
Related LinksIHSM382, IHSM3825PJ3R9L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM3825PJ3R9L Details Description
Related parts for IHSM3825PJ3R9L
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
MOD CBL 25FT REV COILED datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
AB 3C 3#8 SKT PLUG datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf