Vishay/Dale IHSM4825EB151L
IHSM4825EB151L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM4825EB151L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 580MA 998 MOHM
Datasheet Download
IHSM4825EB151L.pdf
Availability of IHSM4825EB151L
QUANTITY
IHSM4825EB151L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM4825EB151L
Internal Part NumberEIS-IHSM4825EB151L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHSM-4825
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±15%
Current Rating580mA
Current - Saturation400mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)998 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.225" (5.72mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM4825EB151L
Related LinksIHSM482, IHSM4825EB151L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM4825EB151L Details Description
Related parts for IHSM4825EB151L
RES SMD 48.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
RES 75.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG RED 5000' datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf