Vishay/Dale IHSM4825EB560L
IHSM4825EB560L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM4825EB560L
Brief Description
FIXED IND 56UH 950MA 397 MOHM
Datasheet Download
IHSM4825EB560L.pdf
Availability of IHSM4825EB560L
QUANTITY
IHSM4825EB560L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM4825EB560L
Internal Part NumberEIS-IHSM4825EB560L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesIHSM-4825
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±15%
Current Rating950mA
Current - Saturation680mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)397 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.225" (5.72mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM4825EB560L
Related LinksIHSM482, IHSM4825EB560L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM4825EB560L Details Description
Related parts for IHSM4825EB560L
RES SMD 5.6K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 22-16AWG #6 datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
PHOTOTRANS 880NM FLAT CLR TO-18 datasheet.pdf
LSF-SMT 5.08/06/180 1.5SN BK datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
F3SJ-A1655P20-01TS datasheet.pdf
GT 10C 10#16 SKT PLUG RTANG datasheet.pdf
Micropower DC.DC Converter Adjustable and Fixed 3.3 V, 5 V, 12 V IC datasheet.pdf