Vishay/Dale IHSM4825PJ4R7L
IHSM4825PJ4R7L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM4825PJ4R7L
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 4A 47 MOHM SMD
Datasheet Download
IHSM4825PJ4R7L.pdf
Availability of IHSM4825PJ4R7L
QUANTITY
IHSM4825PJ4R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM4825PJ4R7L
Internal Part NumberEIS-IHSM4825PJ4R7L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesIHSM-4825
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±15%
Current Rating4A
Current - Saturation2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)47 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.225" (5.72mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM4825PJ4R7L
Related LinksIHSM482, IHSM4825PJ4R7L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM4825PJ4R7L Details Description
Related parts for IHSM4825PJ4R7L
RES 75 OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SC70 datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.187W SOT363 datasheet.pdf
LED HOLDER PANEL MT CLIP & RING datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CONV PREC VOLT TO FREQ 8-DIP datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 2% 300V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
3-PHASE HALF-CTRL RECT ASSEMBLY datasheet.pdf
1.0 V Precision Low Noise Shunt Voltage Reference IC datasheet.pdf