Vishay/Dale IHSM4825PJ6R8L
IHSM4825PJ6R8L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM4825PJ6R8L
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 3.5A 58 MOHM SMD
Datasheet Download
IHSM4825PJ6R8L.pdf
Availability of IHSM4825PJ6R8L
QUANTITY
IHSM4825PJ6R8L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM4825PJ6R8L
Internal Part NumberEIS-IHSM4825PJ6R8L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesIHSM-4825
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±15%
Current Rating3.5A
Current - Saturation1.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)58 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.225" (5.72mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM4825PJ6R8L
Related LinksIHSM482, IHSM4825PJ6R8L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM4825PJ6R8L Details Description
Related parts for IHSM4825PJ6R8L
CAP ALUM 3.3UF 20% 40V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
OSC VCXO 24.576MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf