Vishay/Dale IHSM5832EB3R3L
IHSM5832EB3R3L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM5832EB3R3L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 8.3A 20 MOHM SMD
Datasheet Download
IHSM5832EB3R3L.pdf
Availability of IHSM5832EB3R3L
QUANTITY
IHSM5832EB3R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM5832EB3R3L
Internal Part NumberEIS-IHSM5832EB3R3L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHSM-5832
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±15%
Current Rating8.3A
Current - Saturation3.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)20 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.640" L x 0.320" W (16.26mm x 8.13mm)
Height - Seated (Max)0.285" (7.24mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM5832EB3R3L
Related LinksIHSM583, IHSM5832EB3R3L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM5832EB3R3L Details Description
Related parts for IHSM5832EB3R3L
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 17 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC CABLE TXRX/ARBITER 64-HTQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf