Vishay/Dale IHSM5832EB5R6L
IHSM5832EB5R6L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM5832EB5R6L
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 7A 24 MOHM SMD
Datasheet Download
IHSM5832EB5R6L.pdf
Availability of IHSM5832EB5R6L
QUANTITY
IHSM5832EB5R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM5832EB5R6L
Internal Part NumberEIS-IHSM5832EB5R6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesIHSM-5832
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±15%
Current Rating7A
Current - Saturation2.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)24 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.640" L x 0.320" W (16.26mm x 8.13mm)
Height - Seated (Max)0.285" (7.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM5832EB5R6L
Related LinksIHSM583, IHSM5832EB5R6L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM5832EB5R6L Details Description
Related parts for IHSM5832EB5R6L
FUSE PTC 1.20A 15V RESET AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 600V 70A TO-94 datasheet.pdf
FUSE 25A 600V FAST CLASS J datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
MICRO 31C S 6" YEL NI datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf