Vishay/Dale IHSM5832ER272L
IHSM5832ER272L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM5832ER272L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7MH 200MA 11.29 OHM
Datasheet Download
IHSM5832ER272L.pdf
Availability of IHSM5832ER272L
QUANTITY
IHSM5832ER272L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM5832ER272L
Internal Part NumberEIS-IHSM5832ER272L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHSM-5832
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance2.7mH
Tolerance±15%
Current Rating200mA
Current - Saturation130mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)11.29 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.640" L x 0.320" W (16.26mm x 8.13mm)
Height - Seated (Max)0.285" (7.24mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM5832ER272L
Related LinksIHSM583, IHSM5832ER272L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM5832ER272L Details Description
Related parts for IHSM5832ER272L
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-23 datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
17P MTA156 CONN ASSY 18AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 1.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 5POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 120UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf