Vishay/Dale IHSM5832ER272L
IHSM5832ER272L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM5832ER272L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7MH 200MA 11.29 OHM
Datasheet Download
IHSM5832ER272L.pdf
Availability of IHSM5832ER272L
QUANTITY
IHSM5832ER272L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM5832ER272L
Internal Part NumberEIS-IHSM5832ER272L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHSM-5832
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance2.7mH
Tolerance±15%
Current Rating200mA
Current - Saturation130mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)11.29 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.640" L x 0.320" W (16.26mm x 8.13mm)
Height - Seated (Max)0.285" (7.24mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM5832ER272L
Related LinksIHSM583, IHSM5832ER272L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM5832ER272L Details Description
Related parts for IHSM5832ER272L
DEV KIT FOR C8051F005/F006/F007 datasheet.pdf
SCR 0.8A 400V 5UA TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOD CORD STANDARD 6-6 WHITE 7' datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM W/CHOKE IEC 8A datasheet.pdf
COVER FOR 9POS DIP SWITCH CLEAR datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CORNER GUIDE&RVT BLK RIBBON FIBR datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf