Vishay/Dale IHSM5832ER471L
IHSM5832ER471L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM5832ER471L
Brief Description
FIXED IND 470UH 490MA 2.21 OHM
Datasheet Download
IHSM5832ER471L.pdf
Availability of IHSM5832ER471L
QUANTITY
IHSM5832ER471L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM5832ER471L
Internal Part NumberEIS-IHSM5832ER471L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesIHSM-5832
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±15%
Current Rating490mA
Current - Saturation310mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.21 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.640" L x 0.320" W (16.26mm x 8.13mm)
Height - Seated (Max)0.285" (7.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM5832ER471L
Related LinksIHSM583, IHSM5832ER471L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM5832ER471L Details Description
Related parts for IHSM5832ER471L
FIXED IND 680UH 79MA 32 OHM SMD datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 400POS SMD datasheet.pdf
IC BINARY CNTR/DIV RIPL 16TSSOP datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 8A DO215AB datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 154MA 8.7 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.12A 315 MOHM datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf