Vishay/Dale IHTH0750JZEB1R0M5A
IHTH0750JZEB1R0M5A picture photo
Mfg. Part Number
IHTH0750JZEB1R0M5A
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 55A 0.919 MOHM TH
Datasheet Download
IHTH0750JZEB1R0M5A.pdf
Availability of IHTH0750JZEB1R0M5A
QUANTITY
IHTH0750JZEB1R0M5A Order Process
Ship out your order
Specifications of IHTH0750JZEB1R0M5A
Internal Part NumberEIS-IHTH0750JZEB1R0M5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, IHTH-0750JZ-5A
PackagingTray
Type-
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating55A
Current - Saturation45A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)0.919 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.800" Dia (20.32mm)
Height - Seated (Max)0.375" (9.53mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHTH0750JZEB1R0M5A
Related LinksIHTH0750J, IHTH0750JZEB1R0M5A Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHTH0750JZEB1R0M5A Details Description
Related parts for IHTH0750JZEB1R0M5A
FIXED IND 470UH 383MA 1.93 OHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 50W datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEM GREEN, 8.5MM datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG WHITE 250' datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 25POS SMD datasheet.pdf
HSG RECP 5 POS LATCH W/CKT 1 2 3 datasheet.pdf