Vishay/Dale IHTH0750JZEB1R0M5A
IHTH0750JZEB1R0M5A picture photo
Mfg. Part Number
IHTH0750JZEB1R0M5A
Brief Description
FIXED IND 1UH 55A 0.919 MOHM TH
Datasheet Download
IHTH0750JZEB1R0M5A.pdf
Availability of IHTH0750JZEB1R0M5A
QUANTITY
IHTH0750JZEB1R0M5A Order Process
Ship out your order
Specifications of IHTH0750JZEB1R0M5A
Internal Part NumberEIS-IHTH0750JZEB1R0M5A
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating55A
Current - Saturation45A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)0.919 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.800" Dia (20.32mm)
Height - Seated (Max)0.375" (9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHTH0750JZEB1R0M5A
Related LinksIHTH0750J, IHTH0750JZEB1R0M5A Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHTH0750JZEB1R0M5A Details Description
Related parts for IHTH0750JZEB1R0M5A
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220 datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR SYNC 24LLP datasheet.pdf
IC AMP LNA SIGE GPS TSNP-7-6 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR RA TH PEG 30AU datasheet.pdf
IC BUFFER 140MHZ 5CH 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
IC COMPARATOR SINGLE SC70-5 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
08P MTA100 CONN ASSY GRN 28AWG datasheet.pdf
TV 11C 2#20 9#10(POWER) datasheet.pdf
2100UF 35V 19.05X41.28 85C AXI datasheet.pdf