Vishay/Dale IHTH1125MZEB6R8M5A
IHTH1125MZEB6R8M5A picture photo
Mfg. Part Number
IHTH1125MZEB6R8M5A
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 42A 2.1 MOHM TH
Datasheet Download
IHTH1125MZEB6R8M5A.pdf
Availability of IHTH1125MZEB6R8M5A
QUANTITY
IHTH1125MZEB6R8M5A Order Process
Ship out your order
Specifications of IHTH1125MZEB6R8M5A
Internal Part NumberEIS-IHTH1125MZEB6R8M5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, IHTH-1125MZ-5A
PackagingTray
Type-
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating42A
Current - Saturation52A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.1 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant9.35MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.174" Dia (29.95mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHTH1125MZEB6R8M5A
Related LinksIHTH1125M, IHTH1125MZEB6R8M5A Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHTH1125MZEB6R8M5A Details Description
Related parts for IHTH1125MZEB6R8M5A
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HEADER 21POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-3569-C datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR VERT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
BELEUCHTUNG datasheet.pdf
IC EHTERNET SWITCH 4-PORT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A datasheet.pdf