TDK-Lambda Americas, Inc. IJB12060A006V003R
IJB12060A006V003R picture photo
Mfg. Part Number
IJB12060A006V003R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 0.6-2V 120W
Datasheet Download
IJB12060A006V003R.pdf
Availability of IJB12060A006V003R
QUANTITY
IJB12060A006V003R Order Process
Ship out your order
Specifications of IJB12060A006V003R
Internal Part NumberEIS-IJB12060A006V003R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductIJB Series
Standard Package150
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesiJB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module, Digital
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)8V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 10.6 ~ 2 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-SMD Module
Size / Dimension1.06" L x 0.95" W x 0.38" H (26.8mm x 24.1mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IJB12060A006V003R
Related LinksIJB12060, IJB12060A006V003R Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
IJB12060A006V003R Details Description
Related parts for IJB12060A006V003R
DIODE SCHOTTKY GP LN 20V SOT-143 datasheet.pdf
CONT SKT CRIMP 18-20AWG TIN PWR datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED 2500' datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 4POS DUAL GOLD datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf