Infineon Technologies IKW25N120T2
IKW25N120T2 picture photo
Mfg. Part Number
IKW25N120T2
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 50A 349W TO247-3
Datasheet Download
IKW25N120T2.pdf
Availability of IKW25N120T2
QUANTITY
IKW25N120T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IKW25N120T2
Internal Part NumberEIS-IKW25N120T2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesTrenchStop®
PackagingTube
IGBT TypeTrench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)50A
Current - Collector Pulsed (Icm)100A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 25A
Power - Max349W
Switching Energy2.9mJ
Input TypeStandard
Gate Charge120nC
Td (on/off) @ 25°C27ns/265ns
Test Condition600V, 25A, 16.4 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)195ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackagePG-TO247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IKW25N120T2
Related LinksIKW25, IKW25N120T2 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IKW25N120T2 Details Description
Related parts for IKW25N120T2
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
RES 33 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC MULTI-CH VIDEO MUX/AMP 16QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 38 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
COVER 68 X 2.2MM GRAY datasheet.pdf