Infineon Technologies IKW50N60T
IKW50N60T picture photo
Mfg. Part Number
IKW50N60T
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 80A 333W TO247-3
Datasheet Download
IKW50N60T.pdf
Availability of IKW50N60T
QUANTITY
IKW50N60T Order Process
Ship out your order
Specifications of IKW50N60T
Internal Part NumberEIS-IKW50N60T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 03/Jun/2014
Standard Package240
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesTrenchStop®
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Current - Collector Pulsed (Icm)150A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2V @ 15V, 50A
Power - Max333W
Switching Energy2.6mJ
Input TypeStandard
Gate Charge310nC
Td (on/off) @ 25°C26ns/299ns
Test Condition400V, 50A, 7 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)143ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackagePG-TO247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IKW50N60T
Related LinksIKW5, IKW50N60T Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IKW50N60T Details Description
Related parts for IKW50N60T
DIODE MODULE 1.6KV 40A datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 0.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
FUSE HOLDER 58V 60A IN LINE datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CTV 143C 48#20 8#16 SKT J/N RE datasheet.pdf
250UF 6V 8X17.5 85C AXI datasheet.pdf