JAE Electronics IL-312-80P-VF30-A1
IL-312-80P-VF30-A1 picture photo
Mfg. Part Number
IL-312-80P-VF30-A1
Brief Description
CONN HEADER 80POS 0.5MM SMD
Datasheet Download
IL-312-80P-VF30-A1.pdf
Availability of IL-312-80P-VF30-A1
QUANTITY
IL-312-80P-VF30-A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-312-80P-VF30-A1
Internal Part NumberEIS-IL-312-80P-VF30-A1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple devices Apr/2013
Standard Package100
SeriesIL-312
PackagingTray
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights3mm, 3.5mm
Height Above Board0.081" (2.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-312-80P-VF30-A1
Related LinksIL-312-80, IL-312-80P-VF30-A1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-312-80P-VF30-A1 Details Description
Related parts for IL-312-80P-VF30-A1
IC MPU 8BIT 5V 16MHZ 40DIP datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .186" .082"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 16MM datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 3W DO216AA datasheet.pdf
IC DSP CTLR DUAL 349CSPBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf