JAE Electronics IL-312-A30SB-VFH05-A1
IL-312-A30SB-VFH05-A1 picture photo
Mfg. Part Number
IL-312-A30SB-VFH05-A1
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 30POS 0.5MM SMD
Datasheet Download
IL-312-A30SB-VFH05-A1.pdf
Availability of IL-312-A30SB-VFH05-A1
QUANTITY
IL-312-A30SB-VFH05-A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-312-A30SB-VFH05-A1
Internal Part NumberEIS-IL-312-A30SB-VFH05-A1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple devices Apr/2013
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesIL-312
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions30
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights3mm, 3.5mm
Height Above Board0.104" (2.65mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-312-A30SB-VFH05-A1
Related LinksIL-312-A30, IL-312-A30SB-VFH05-A1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-312-A30SB-VFH05-A1 Details Description
Related parts for IL-312-A30SB-VFH05-A1
IDC CABLE - MSD10K/MC10G/MCG10K datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 8CH PARALL 32LFCSP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 435MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 96POS R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.43K OHM 1% 10W datasheet.pdf
CLAMP SCREW-ON BEAM 1/2" FLANGE datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf