Vishay/Sprague T95R227M016HZAS
T95R227M016HZAS picture photo
Mfg. Part Number
T95R227M016HZAS
Brief Description
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824
Datasheet Download
T95R227M016HZAS.pdf
Availability of T95R227M016HZAS
QUANTITY
T95R227M016HZAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R227M016HZAS
Internal Part NumberEIS-T95R227M016HZAS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R227M016HZAS
Related LinksT95R227, T95R227M016HZAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R227M016HZAS Details Description
Related parts for T95R227M016HZAS
PC TERM BLOCK 7.62MM 1POS datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 1.52A 408 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 32TSOP datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGER 20-UTQFN datasheet.pdf
2.5 SIGNAL D/LOCK PLUG HSG 4P datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
LED WEDGE T-1 3/4 GRN 565NM 6V datasheet.pdf
OSC XO 70.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf