JAE Electronics IL-312-A60S-VFH05-A1
IL-312-A60S-VFH05-A1 picture photo
Mfg. Part Number
IL-312-A60S-VFH05-A1
Brief Description
CONN RCPT 60POS 0.5MM SMD
Datasheet Download
IL-312-A60S-VFH05-A1.pdf
Availability of IL-312-A60S-VFH05-A1
QUANTITY
IL-312-A60S-VFH05-A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-312-A60S-VFH05-A1
Internal Part NumberEIS-IL-312-A60S-VFH05-A1
Number of Positions60
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights3mm, 3.5mm
Height Above Board0.104" (2.65mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-312-A60S-VFH05-A1
Related LinksIL-312-A60, IL-312-A60S-VFH05-A1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-312-A60S-VFH05-A1 Details Description
Related parts for IL-312-A60S-VFH05-A1
RES SMD 1.87K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC 1.5KE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 4PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC LPDDR2 SDRAM 4GBIT WFBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.22 UF 10% 300 VAC RAD datasheet.pdf