JAE Electronics IL-AG5-22P-D3L2
IL-AG5-22P-D3L2 picture photo
Mfg. Part Number
IL-AG5-22P-D3L2
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN PIN HEADER 2.5MM 22POS R/A
Datasheet Download
IL-AG5-22P-D3L2.pdf
Availability of IL-AG5-22P-D3L2
QUANTITY
IL-AG5-22P-D3L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-AG5-22P-D3L2
Internal Part NumberEIS-IL-AG5-22P-D3L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package546
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-AG5
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.118" (3.00mm)
Contact Mating Length0.331" (8.40mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorGreen
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-AG5-22P-D3L2
Related LinksIL-AG5-, IL-AG5-22P-D3L2 Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-AG5-22P-D3L2 Details Description
Related parts for IL-AG5-22P-D3L2
RES SMD 26.7KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 2008 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN LATCH BLOCK REAR DB50 POS datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
STANDARD PTC 30% datasheet.pdf