JAE Electronics IL-FHJ-17S-HF-N1
IL-FHJ-17S-HF-N1 picture photo
Mfg. Part Number
IL-FHJ-17S-HF-N1
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 17POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
IL-FHJ-17S-HF-N1.pdf
Availability of IL-FHJ-17S-HF-N1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IL-FHJ-17S-HF-N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-FHJ-17S-HF-N1
Internal Part NumberEIS-IL-FHJ-17S-HF-N1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesIL-FHJ
PackagingTray
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions17
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.35A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-FHJ-17S-HF-N1
Related LinksIL-FHJ-1, IL-FHJ-17S-HF-N1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-FHJ-17S-HF-N1 Details Description
Related parts for IL-FHJ-17S-HF-N1
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 590MA 350 MOHM datasheet.pdf
BOARD UHF TRANSCEIVER 868MHZ datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20UNF2B 4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 4GHZ 16TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf