JAE Electronics IL-FPR-16S-VF-N1
IL-FPR-16S-VF-N1 picture photo
Mfg. Part Number
IL-FPR-16S-VF-N1
Brief Description
CONN FPC VERT 16POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
IL-FPR-16S-VF-N1.pdf
Availability of IL-FPR-16S-VF-N1
QUANTITY
IL-FPR-16S-VF-N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-FPR-16S-VF-N1
Internal Part NumberEIS-IL-FPR-16S-VF-N1
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions16
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.154" (3.90mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-FPR-16S-VF-N1
Related LinksIL-FPR-1, IL-FPR-16S-VF-N1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-FPR-16S-VF-N1 Details Description
Related parts for IL-FPR-16S-VF-N1
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 136 50/CD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 4.64KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.390" 3MM 2LD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 590MA 700 MOHM datasheet.pdf