JAE Electronics IL-FPR-18S-HF-N1
IL-FPR-18S-HF-N1 picture photo
Mfg. Part Number
IL-FPR-18S-HF-N1
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 18POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
IL-FPR-18S-HF-N1.pdf
Availability of IL-FPR-18S-HF-N1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IL-FPR-18S-HF-N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-FPR-18S-HF-N1
Internal Part NumberEIS-IL-FPR-18S-HF-N1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Apr/2014
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions18
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-FPR-18S-HF-N1
Related LinksIL-FPR-1, IL-FPR-18S-HF-N1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-FPR-18S-HF-N1 Details Description
Related parts for IL-FPR-18S-HF-N1
TRIAC SENS GATE 200V 1A DO214 datasheet.pdf
POT 200 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 6TSOP datasheet.pdf
XFRMR 64KBPS 1:2CT/1:2CT 20MH datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 1.19K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 5W T18 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS CABLE SKT datasheet.pdf