JAE Electronics IL-G-14P-S3T2-SA
IL-G-14P-S3T2-SA picture photo
Mfg. Part Number
IL-G-14P-S3T2-SA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 14POS VERT 2.5MM
Datasheet Download
IL-G-14P-S3T2-SA.pdf
Availability of IL-G-14P-S3T2-SA
QUANTITY
IL-G-14P-S3T2-SA Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-G-14P-S3T2-SA
Internal Part NumberEIS-IL-G-14P-S3T2-SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesIL-G
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeFriction Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IL-G-14P-S3T2-SA
Related LinksIL-G-14P, IL-G-14P-S3T2-SA Datasheet, JAE Electronics Distributor
IL-G-14P-S3T2-SA Details Description
Related parts for IL-G-14P-S3T2-SA
CONN HEADR BRKWAY .100 20POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
KIT DEV FOR LM3S801 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RECEIVER IR REM CTRL 5V 38KHZ datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf